شرکت مایکروسافت در ارائه نسخه جدید ویندوز سرور 2016 ، برروی سه اصل سادگی، انعطاف پذیری (Flexible) و باز بودن (Open) آن تاکید نموده و نیز بر بهینه سازی عملکرد هسته (Core Functionality) و زیرساخت آن (Infrastructure) متمرکز شده که در نتیجه آن، بهینه نمودن محیط مجازی سازی Hyper-V و نیز عملکرد موثر containers های ویندوز می باشد.

 

همچنین از سمتی دیگر، در ویندوز سرور 2016 تدابیر امنیتی بالایی از جمله موارد امنیتی تعبیه شده (Security Enhancements) روی پلتفرم Azure ، پشتیبانی از مدیریت دسترسی ها و احراز هویت، رمزنگاری (Encryption)، بالابردن امنیت شبکه و مدیریت management نیز فراهم شده است.

در پیش نمایش جدید ویندوز سرور 2016 در می ماه 2015، ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدیدی در اختیار کاربران قرار گرفته است که در ادامه توضیح داده شده است.

به طور کلی تغییرات قابل توجهی در سرور 2016 نسبت به سرور های قبلی صورت گرفته است. در نانو سرور سایز VHD (مختصر شده Virtual Hard Disk)، به میزان 93% کاهش یافته، همچنین کاهش 92%ی bulletins ها و 80% کاهش نیاز به ریست (Reboot) سیستم از بارزترین این تفاوت ها می باشد.

همچنین در نسخه جدید ، هیچ رابط گرافیکی (GUI) ویا هیچ محیط مبتنی بر متنی (command prompt)ی نیاز نخواهد بود.

این تغییرات بصورت خلاصه در نمودار زیر قابل رویت می باشد:

قابلیت های ویندوز سرور 2016

Nano Server :

در واقع نانو سرور بزرگ ترین و شاخص ترین مزیت ویندوز سرور 2016 محسوب می شود. همانطور که مطلع هستید در ویندوز سرورهای قبلی (2008 و 2012) مایکروسافت Server Core را ارائه نمود.

نانو سرور (Nano Server)، جهت راه اندازی Hyper-V، Hyper-V cluster، و Scale-Out File Servers (SOFSs)و نیز اپلیکیشن های سرویس ابری (cloud service applications) طراحی شده است.

شرکت مایکروسافت در Server Core، برخی قابلیت ها نظیر شل Windows Shell، مرورگر IE (Internet Explorer)، مدیریت GUI های محلی (Local GUL Management) را حذف نمود.

این در حالی است که در ویندوز سرور 2016 از این نیز فراتر رفته، GDI و کلیه رابط های گرافیکی (Graphical Support)، پشتیانی از 32-bits، دسترسی از راه دور (Remote Desktop) و Winlogon را نیز حذف نموده است.

درنتیجه ی این تغییرات همانطور که ملاحظه می نمایید، میزان فضای استفاده شده در سرور 2016 ، کاهش چشمگیری داشته است. نانو سرور در اصل همان Server Core می باشد؛ با این تفاوت که با حذف برخی امکانات اضافی، سایز آن 20 برابر کوچکتر شده و با استفاده از رابط های گرافیکی از راه دور (Remote GUI)، از طریق اپلیکیشن های مبتنی بر مرورگر (browser-based application) مدیریت می شود.

از نقطه نظر امنیتی، نیز این تغییرات به نوبه خود می تواند باعث شود سطوح نرم افزاری کمتر در معرض خطر حملات احتمالی قرار گیرند.

همچنین لازم به ذکر است در ویندوز سرور 2016 کاربران همچنان به Server Core دسترسی خواهند داشت.

نمودار زیر میزان فضای مصرفی نانو سرور را در مقایسه با سرورهای قبلی نمایش می دهد.